Kuidas anda taimedele vajalikku tuge nii, et see oleks võimalikult mugav ja sobiks erinevatele taimeliikidele? Üha populaarsemaks lahenduseks on igasse kodusse sobiv taimelamp, mida leiab soodsa hinnaga näiteks Kaup24 veebipoest. Tegemist on spetsiaalse valgustiga, mis on välja töötatud just koduste taimede kasvutingimuste parandamiseks – selle valgusspekter on kohandatud klorofülli tootmiseks ja taimede fotosünteesi ergutamiseks ning see ei koorma liialt kodust elektritarbimist. Samuti võib taimelamp olla väga suureks abiks neile, kellel ei ole kodus väga palju ruumi või kelle aknalauale lihtsalt ei mahu soovitud arv potte. Lisaks Kaup24 e-poele leiab laia valiku taimelampe ka Hansaposti e-poest, kus on erineva disaini ja võimsusega lahendusi igale maitsele.

Kui taimelamp on sinu jaoks uudne toode ning sa pole varem kunstlikku valgusallikat kasutanud, alusta pigem tagasihoidlikult – aseta lamp konkreetsele taimele esialgu lühemaks perioodiks ja jälgi taime reaktsiooni. Mõni toataim võib olla tugevale valgusele hästi tundlik, mõni teine naudib aga koheselt rohket valgusannust. Et vältida taimelehtede liigset kõrvetamist, on oluline jälgida, et taimelamp ei asetseks lehtedele liiga lähedal. Kui toimid taime vajadusest lähtudes, märkad pikemas plaanis peagi, et hea valgus soodustab kasvamist, aitab taimedel säilitada lopsakust, erksaid värve ning vähendab lehtede kollakaks muutumist.

Lisaks valgusele tasub mõelda ka sellele, kas taimedele pakutav kasvuruum on paras ja piisav. Paljude toataimede jaoks on õige suurusega pott ja ümberistutamine üks tähtsamaid hooldusprotseduure.

Kuidas toataimi ümber istutada? Kui mullas pole enam piisavalt toitaineid või on pott taimele liiga kitsaks jäänud, on järgmiseks hädavajalikuks sammuks uude potti kolimine. Kui olemasolev pott jääb taime jaoks liiga väikeseks, võib juhtuda, et taim on vastuvõtlik erinevatele haigustele ning tagajärjeks on taime surm. Õige suurusega potile lisaks on oluline jälgida, et toataimed ei saaks talveperioodil liiga palju vett. Liigne kastmine võib osutuda sama kahjulikuks kui liigne kuivus. Võid aeg-ajalt pihustada toataimede lehtedele vett või kasutada niisutajat. Lisaks tasub hämaral hooajal tähelepanu pöörata ka väetamisele – taimed ei vaja talveperioodil väga suurt hulka lisaaineid.

Lisaks silmailule aitavad toataimed tõsta siseruumis õhuniiskust ning parandada sissehingatava õhu kvaliteeti.

Kui palju taimi peaks siseruumis olema? NASA soovitusel võiks 85 m2 suuruses siseruumis olla 8–9 keskmise suurusega toataime. Kui hoolid nii enda, oma pereliikmete kui ka keskkonna heaolust ja oled ökoloogilise mõtlemisega kodu- või kontoriomanik, vaata üle ruumis olevate toataimede hulk ning nende kasvutingimused. Kui soovid lisainspiratsiooni ja mõtteid keskkonnasäästlike võtete teemal, siis ökopoe Ökomon lehelt leiad mitmeid artikleid, milles käsitletakse jätkusuutlikku elustiili laiemalt.

Kokkuvõtvalt on toataimedele kunstliku valguse pakkumine pimedal perioodil vajalik, praktiline ja tõhus viis, et nad püsiksid tervete ning lopsakatena. Väikesed sammud – nagu sobiv taimelamp, selle õige seadistus ja taime jälgimine – aitavad märkimisväärselt parandada toataimede elukvaliteeti. Nii tagad, et taimed mitte ainult ei näe ilusad välja, vaid lisavad kodukeskkonda ka rohkem värskust, puhast õhku ja häid emotsioone.

Jaga
Kommentaarid