Riigil on hiljuti valminud uuring, kuidas Eesti saaks liikuda 2050. aastaks süsinikuneutraalse energiatootmiseni. „Üks võtmetulemus sealt oli, et ükskõik mis stsenaariumi valime, elektrihinnad lähevad kallimaks. Kui keegi väidab, et elektri hind läheb tulevikus odavamaks, siis ta valetab,” rääkis Madis Vasser. Mart Valner täiendas, et siin peeti silmas odavat hinda, mis viimati oli eelmisel suvel, mis oli keskmiselt 30€ MWh eest.

Teine oluline tulemus oli, et kõigist kaheksast analüüsitud stsenaariumist sai esikoha taastuvenergia ja salvestuslahenduste kombineerimine, tõi Vasser välja. Valner lisas, et selle eeldus on salvestustehnoloogiate edasi arendamine ja odavamaks muutumine.

Vasseri sõnul oli kõige mittesobivam stsenaariumi süsinikupüüdmine, mis alguses oleks odavm, hiljem kallis ja lõpuks jätaks meid energiakriisi. Selle stsenaariumi juures oli kirjas lihtsalt, et “does not make sense,” kirjeldas Valner.

Miks ütlesid saatejuhid, et Eesti Energia töötab väljaspool seadusi ja millist saatust ennustavad nad keskkonnaminister Erki Savisaarele, kuula lähemalt saatest.

Oma igapäevatöös tegeleb Madis energeetika- ja kliimateemadega keskkonnaühenduses Eesti Roheline Liikumine ja Mart tegutseb keskkonna- ja kliimavaldkonna huvikaitseeksperdina Arengukoostöö Ümarlauas.