Festivalide uus ajastu: Impact Day 2023 tuleb süsinikuneutraalsena
(4)Baltikumi suurim jätkusuutlikkuse festival Impact Day teeb ajalugu regiooni esimese süsinikuneutraalse festivalina. 5. ja 6. oktoobril Tallinnas Põhjala tehases toimuvale festivalile on oodata üle 2000 tuntud mõjulooja, huvilise ja ettevõtja.
Baltimaade esimene süsinikuneutraalne festival
Ajal, mil keskkonnaküsimused on ülemaailmsetes aruteludes arusaadavalt esiplaanil, saab Impact Day 2023-st uhkusega Baltikumi esimene süsinikuneutraalne festival. Võttes arvesse kliimamuutustega tegelemise olulisust, on korraldajad otsustanud teha järgmise sammu: kompenseerida enda jäetud süsinikujalajälge.
„Süsiniku jalajälje kompenseerimine on meie jaoks igati loogiline samm, arvestades, et oleme just jätkusuutlikkuse teemaline festival. Sellegipoolest usume, et kõik üritused peaksid võtma vastutust selle eest, et mitte ainult minimeerida, vaid ka kompenseerida oma süsinikdioksiidi heitkoguseid,“ sõnab Impact Day peakorraldaja Merili Ginter. „Arvestades käesolevaid keskkonnakriise, on see hädavajalik meede. Kuigi süsiniku jalajälg on vaid üks keskkonnahoidlikkuse näitajaid (bioloogiline mitmekesisus kui näiteks teine oluline element), võib selle edukas haldamine luua raja jätkusuutlikele üritustele.’’
Tee süsiniku neutraalseks ürituseks: Impact Day teekond
Süsinikuneutraalsuse saavutamine on väljakutsuv teekond, mis nõuab sündmuse korraldajalt sügavat pühendumust jätkusuutlikkusele. Juba festivali debüütaastast (2022), mil kehtestati põhjalikud jätkusuutlikkuse juhised ja laiendati need kõikidele partneritele, on keskkonnahoidlikkus saanud osaks festivali DNA-st. See oluline samm vähendas eelmisel aastal märkimisväärselt sündmuse võimalikku negatiivset mõju keskkonnale ning neid põhimõtteid järgitakse ka sel aastal.
Teiseks oluliseks etapiks on mõõta süsinikujalajälje suurust. Impact Day festival teeb tihedat koostööd jätkusuutlikkuse konsultatsiooni ettevõttega PlanetPositive, et täpselt hinnata oma süsinikujalajälge. Sellise hinnangu koostamisel võetakse arvesse energiakasutust, osalejate ja tarnijate reisimisviise, jäätmete teket festivali käigus ja palju muud. Hinnanguliselt saab sündmuse jalajälg olema ligi 13 korda väiksem võrreldes keskmise sündmusega.
Kui süsiniku jalajälg on määratud, peavad korraldajad ellu viima saastevähendamise strateegiaid. Impact Day puhul hõlmas see paljusid ennetavaid meetmeid nagu energiatõhusate lahenduste kasutamine, kohalike ja jätkusuutlike tarnijate eelistamine ning ühistranspordi kasutamise soodustamine isiklike mootorsõidukite asemel.
Ometi on paratamatu, et isegi kõige tõhusamad vähendamisstrateegiad ei suuda saastet täielikult kaotada. Impact Day leidis lahenduse jääkheite hüvitamiseks, tehes koostööd ettevõttega Kwota, mis on süsinikuheite kompenseerimise vahendaja ja valideerija. Selle lähenemise abil saavutab Impact Day soovitud süsinikneutraalsuse, kinnitades taas festivali pühendumust keskkonnavastutusele ja sillutades teed teistele sündmustele, mis püüavad minimeerida oma süsinikdioksiidi jalajälge.
Süsiniku neutraalsus kui vaid üks osa jätkusuutlikkusest
Impact Day festival läheb aga süsiniku neutraalsuse saavutamisest veelgi kaugemale ning kaardistab ka oma majanduslikku ning sotsiaalset mõju. Lisaks on festival keskendunud jätkusuutlikkuse edendamisele ning seda teeb ta:
2000+ osaleja;
ligi 150 esineja;
4 lava;
100+ sessiooni;
ning 8+ eelüritusega.
Rohkem infot ürituse kohta (sh registreerimine): https://impactday.eu/