Miks anda vabadust?

Töötajatele antav valikuvabadus nende töötamise asukoha ning aja suhtes on muutnud töötajate pühendumist oma tööle, suurendanud rahulolu ning parandanud tootlikkust. Paindlikkus töökohal rõhutab usaldust, mis on kaasaegses töökultuuris muutunud üha olulisemaks. Kui töötajad tunnevad, et neil on suurem kontroll töötamise viisi üle, reageerivad nad sellele kõrgendatud vastutustundega ning on valmis end rohkem töösse panustama.

University of Birminghami uuring leidis, et töötajate autonoomia oli otseselt seotud töörahulolu ja heaolu tõusuga. See viitab sellele, et töötajad, kes tunnevad, et neil on võimu oma töökeskkonna üle, tunnevad end vähem stressis ja rohkem pühendununa. Seetõttu on ettevõtetel, kes pakuvad oma töötajatele paindlikku töökeskkonda, potentsiaal tõsta töötajate üldist rahulolu ja säilitada väärtuslikku tööjõudu. 

Forbesi artikli kohaselt, mis keskendus 2024. aasta tööturu trendidele, avaldati, et 98% töötajatest soovib vähemalt osaliselt kaugtöö võimalust. See tõstab esile tööandjate ees seisva vajaduse kohanduda töötajate soovidega. Ettevõtted, mis seda mõistavad ja rakendavad, suudavad meelitada ja hoida talente, kujundades end töötajasõbralikuks ja tulevikku suunatuks. Vabaduse pakkumine töötajatele ei ole enam pelgalt lisahüvi, vaid muutub aina enam eelduseks, millest kujuneb oluline osa ettevõtte väärtuspakkumisest.

Kuidas tagada vabadusega kaasnevalt häid tulemusi?

Vabaduse pakkumine töötajatele toob kaasa palju eeliseid, ent see nõuab ka läbimõeldud lähenemist, et ennetada võimalikke probleeme nagu kommunikatsioonivead, töötajate isoleeritustunne või kohustuste eiramine. Selleks, et paindlik töökorraldus tõesti toimiks, peab ettevõte tagama, et iga töötaja mõistab, et vabadusega käib käsikäes ka vastutus. On oluline rõhutada kommunikatsioonis, et paindlikkus ei tähenda pelgalt vabade valikute tegemist, vaid eeldab ka kõrgetasemelist enesedistsipliini ja eesmärkidele pühendumist.

Ühtlasi on vajalik luua kindlad struktuurid ja kokkupuutepunktid, mis aitavad säilitada meeskonna ühtekuuluvust ning tagada projektide tõhusat juhtimist. See võib tähendada regulaarseid virtuaalseid koosolekuid, iganädalasi või igaülepaaripäevaseid check-in kõnesid või isegi hübriid-meetodi rakendamist, kus meeskond saab kokku füüsiliselt teatud arv päevi nädalas või kuus. Sellised sammud aitavad vähendada töötajate üksildustunnet ja kindlustavad, et kõik liikmed on teadlikud ühistest eesmärkidest ja edenemisest.

Kõlab hästi, aga kuidas see praktikas välja näeb?

Impact Days oleme algusest peale hinnanud vabaduse andmist kõrgelt. Kogu meie tiim töötab erinevatest kodukontoritest üle Eesti, mis annab meie igale meeskonnaliikmele võimaluse kujundada oma tööpäeva struktuur ja keskkond just endale sobivaks. Kuigi me ei jaga ühist füüsilist kontoriruumi, oleme leidnud viise, kuidas säilitada tiimitunnetus ja ühtekuuluvus: näiteks korraldame kord kuus kokkusaamise, mis võimaldab meil suhelda, arutada ideid ja tugevdada meievahelisi suhteid kõrvuti tööalaste aruteludega.

Hoolimata meie geograafilisest hajutatusest oleme säilitanud ühtse infovoo tänu iganädalastele veebikoosolekutele, kus tiim tuleb kokku, et jagada uuendusi, edusamme ja väljakutseid. See tagab, et iga meeskonnaliige on kursis organisatsiooni üldiste eesmärkide ja arengutega, tugevdades meie ühist visiooni ja eesmärke. Lisaks oleme samuti teadlikud, et vabaduse juurde kuulub vastutus ja kohustused. Vajadusel oleme üksteist tagasisidestanud, kui tegevused ei vasta kokkulepitud ootustele või eesmärkidele. Selline avatud suhtlusviis aitab meil kiiresti reageerida ja teha vajalikke korrektsioone, tagades organisatsiooni sujuva toimimise ja kõrgetasemelise töö tulemuslikkuse. Impact Day lähenemine näitab, et paindlik töökorraldus ei ole ainult võimalik, vaid ka väga tulemuslik, kui seda toetab tugev kommunikatsioon ja ühised kokkulepped.

Töötamisviiside muutmine ja muutumine

Julgustan ettevõtteid kaaluma paindliku töökorralduse rakendamist või laiendamist. Selleks on vaja teha esimene samm: arutleda töötajatega nende vajaduste ja soovide üle, panna paika selged reeglid ja olla avatud õppimisele ning kohandustele.

Paindlik töökorraldus pole enam tulevikumuusika, vaid praeguse hetke tegelikkus ja möödapääsmatu suund. Ettevõtted, mis selle suunaga kaasas käivad, rajavad teed töökultuurile, mis on aluseks töötajate rahulolule ja ettevõtte edule. Paindlik töökorraldus ei ole lihtsalt mugav lisahüvi – see on investeering ettevõtte ja selle inimeste tulevikku.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena