Kagu-Euroopa inimeste tervist ohustas sel suvel rekordarv kuumapäevi
(13)Kagu-Euroopas esines umbes kaks kolmandikku suveperioodist tugevat kuumastressi, kus päevane maksimaalne temperatuur oli vähemalt +32 °C.
Euroopa Copernicuse kliimaseire teenistus teatas, et Kagu-Euroopas oli tänavu keskmisest kuni 60% rohkem sooje päevi. Põhja-Fennoskandia ehk Põhja-Euroopa ala, kuhu kuuluvad Soome, Karjala, Koola poolsaar ja suurem osa Skandinaavia poolsaarest, koges samal ajal mõõtmisajaloo kõige soojemat suve.
Kuumastress on indikaator, mis näitab, kuidas erinevad soojuskeskkonnad mõjutavad inimese keha. Seda jälgitakse universaalse soojuskliimaindeksi (UTCI) abil. Kagu-Euroopas kogesid elanikud 2024. aasta suvel 66 päeva jooksul tugevat kuumastressi. See on piirkonnas seni suurim registreeritud tugeva kuumastressiga päevade arv. Keskmine tugeva kuumastressiga päevade arv suvel on umbes 29.
Copernicuse kliimamuutuste teenistuse asedirektor Samantha Burgess tõdes, et Euroopas oli 2024. aastal mõõtmisajaloo kõige soojem suvi. UTCI alusel arvutatud keskmine päevane maksimaalne temperatuur oli 2024. aasta suvel Euroopas 2,1 °C kõrgem kui keskmiselt. „Ekstreemsed temperatuurid sellistes piirkondades nagu Kagu-Euroopa mõjutavad eurooplaste heaolu, sest selle piirkonna kodanikud kogevad kuumastressi rohkem kui kunagi varem,“ lisas Burgess.
Kui suuremas osas Euroopast, eriti kaguosas, oli vihmaseid päevi keskmisest vähem, siis teistes piirkondades, sealhulgas Ühendkuningriigi põhjaosas, Fennoskandias ja Balti riikides oli keskmisest kuni 20 vihmast päeva rohkem. Üle kolmandikul Euroopa jõgedel oli veetase sel suvel märkimisväärselt või erakordselt madal, eriti kagus, samal ajal kui suures osas Kesk-Euroopas oli jõgede keskmine vooluhulk aastaaja kohta erakordselt suur.