KUULA SAADET | Kuidas pürgida taastuvenergiaga nulli poole?
(1)Kuidas jõuda süsinikuneutraalsuseni ja kui palju taastuvenergia tegelikult maksab? Saate „Rohepööre” seekordseks külaliseks on Enefit Greeni juhatuse esimees Aavo Kärmas, kellega olulised teemad ette võetakse. Saadet juhib Lauri Toomsalu.
Enefit Green on Eesti Energia tütarettevõte, mis tegeleb taastuvenergeetika arendamisega. Teatavasti kuulutas Eesti Energia käesoleva aasta kevadel välja ambitsioonika missiooni jõuda oma teekonnaga nulli – muutuda täielikult süsinikuneutraalseks. Loomulikult plaanitakse nii-öelda nullilahendusi pakkuda ka klientidele ja kogukondadele, et ühiselt kliimaneutraalsemaks muutuda. Selles suures plaanis mängibki olulist rolli Enefit Green. Enefit Green on Kärmase sõnul tegelikult kogu Läänemere regioonis üks suuremaid taastuvenergiatootjaid. Eristutakse just mitmekülgse portfelliga – elektrit toodetakse tuule, päikese, biomassi, vee ja segaolmejäätmete abil. Enefitis töötab kokku 160 töötajat ning tegutsetakse nii kodus kui ka mujal. Näiteks ettevõtte 22 tuuleparki toodavad rohelist energiat Eestis ja Leedus, päikeseparke on 38, asukohaga nii Eestis kui Poolas.
Maailmas on üldiselt trendid igal pool sarnased – iga riik, iga ettevõte, iga klient tahab olla järjest rohelisem. Seetõttu on Enefit Greeni laienemine näiteks Leetu läinud üsna libedalt. Leedut nimetab Kärmas isegi rohepöörde pioneeriks, kui rääkida Baltikumist.
Kui inimene vaatab igakuist elektriarvet, siis joonistub välja kasvav joon. Eesti Energia pakub päikeseenergialahendusi nii kodudele, ettevõtetele kui ka korteriühistutele. Päikesepaneelide paigaldamine on üks lihtsamaid viise hakata ise rohelise elektri tootjaks. Üldiselt on võimalik päikesepaneelidega vähendada elektriarvet poole võrra. Rohepööre on mitte tulevik, vaid tänane päev.
Eestis pole ju õieti päikestki! Kuidas me seda päikeseenergiat siis kasutame? Ja kuidas me ikkagi süsinikuneutraalsuseni jõuame? Kuula põnevat vestlust Delfi Taskust