Kevadel pandi riigimetsa kasvama kokku 23 miljonit taime, millest 11,1 miljonit on männid, 9,3 miljonit kuused, 2,47 miljonit kased, 170 000 mustad lepad ja 1000 tammed. Koos sügisel istutatavate taimedega ületab RMK esimest korda ajaloos 24 miljoni piiri, pannes tänavu kokku kasvama 24,2 miljonit taime.

Kokku on RMK tänavu maha pannud üle 24 miljoni taime.

RMK metsakasvatuslik analüüs näitab, et kevadise suure põua korral taluvad osas kasvukohtades just sügisel istutatud taimed kuivust paremini. Lisaks aitab sügisistutus leevendada kevadist töökoormust suure istutusmahuga piirkondades ja lihtsustab taimede hoidmist. Sügisistutuse riskiks on aga külmakergitus, mistõttu saab kuuski istutada vaid mineraalmulda.

Sel aastal istutab RMK esmakordselt sügisel ka väikeses koguses mändi – kõigepealt pritsitakse taimi ulukitõrjerepellendiga ja seejärel istutatakse nad kuiva pinnasega liivastesse kasvukohtadesse. Nii hoitakse märkimisväärselt kokku töödeks kuluvat aega ja inimressurssi.

Kuni hilissügiseni jätkavad lisaks käsitsi istutajatele tööd riigimetsas ka istutusmasinad, mis on tänavu pannud mulda 440 000 taime: 295 000 kuuske ja 145 000 mändi. Masinad töötavad kuni ilmastik võimaldab ja soovitud mahtude saavutamiseks lisandub neid riigimetsa veel.

Istutusmasin teeb ühe võttega mätta ja potitaime istutamise.

Lisaks on RMK metsastanud ka selliseid alasid, kus pole kunagi varem metsa olnudki – väheväärtuslikud rohumaad, karjäärid, põõsastikud. Tänavu metsastatakse sellised alasid ligi 400 hektaril.

Riigimetsas on saanud istutusel tööd ligi 2000 inimest

Istutustööde tegemiseks on RMK sõlminud enam kui 120 ettevõttega lepingud ja kevadisel hooajal oli igapäevaselt metsas enam kui 1700 istutajat. Neile lisanduvad RMK oma töölised.

„Kevadised istutustööd sujusid kenasti hoolimata koroonapandeemiast tingitud piirangutele. Rakendasime erinõudeid nii taimeladudes kui metsas. Tänusõnad ja tunnustus kõigile tublidele töötegijatele sel eriti kiirel ja tegusal perioodil! Kummardus kõikidele metsakasvatajatele ja istutajatele, aga ka neile, kes hea sõnaga meid keerulisel ajal meeles pidasid!“ rõõmustas Toomas Väät õnnestunud tööde ja rekordilise istutushooaja üle.

RMK investeerib metsakasvatusse 20 miljonit eurot, millest 11,2 miljonit eurot on istutamiseelne maapinna ettevalmistus, istutustööd ja taimede maksumus ning ülejäänud ligi 9 miljonit kulub noore metsa hooldamiseks.

RMK metskasvatustalituse tegemistest annab numbrilise ülevaate allolev infoleht.

Jaga
Kommentaarid