VIDEO | Enneolematu! Autojuht andis ratturitele teed. Kas Tallinna liikluskultuur on muutumas?
(142)Igal kolmapäeval koguneb Tallinnas kamp inimesi, et sõita rattaga mööda linna. Kutsuvad nad seda ratturikolmapäevaks. Osalejate sõnul on nende eesmärk tuua tähelepanu nii ratturite muredele kui rõõmudele.
Selle nädala kolmapäeval sõitsid jalgratturid mööda Pärnu maanteed ja keerasid sealt Tõnismäe poole. Selle vasakpöörde jaoks pidid nad aga sõitma keset autode sõiduradu ja lootma, et autojuhid neile teed annavad. Sooritatud pöördest postitasid nad sotsiaalmeediasse video, mis sai kaaskodanikelt palju kriitikat – ratturid rikkuvad liiklusseadust.
Arvestades, et selle aasta KOV valimiste üks peamisi teemasid on linnaruum, täpsemini rattateed ja nende ehitamine, tundus paslik selgitada lahti, kas tõesti eksisid ratturid vasakpööret sooritades liiklusseaduse mõne punkti vastu.
Kas ratturid rikkusid liiklusseadust?
Ratturitele heideti ette kahte rikkumist: esiteks oleksid nad pidanud peateel liikuvale ehk vastassuunast tulevale autojuhile teed andma, teiseks peaksid ratturid avalikul üritusel osaledes kandma kiivreid.
Kas tõesti rikkusid ratturid seadust, kuna ei andnud autojuhile teed? PPA liiklusjärelevalvekeskuse juhtivmenetleja Raul Annuka selgitas, et juht peab andma vasakule pöörates teed vastutulevale liiklejale, kui liikluskorraldusvahendid ei määra teisiti. „Videosalvestust vaadates saab ratturite käitumisest eeldada, et vastassuunast lähenev ja eesõigust omav autojuht on oma õigusest ratturitele mõistetavalt loobunud ja annab ratturitele teed. Selline tegevus on igati lubatud."
Seega oleksid pidanud ratturid küll autojuhile teed andma, aga viisakas autojuht lasi ratturite kamba läbi. Aga sellel teelõigul on ka trammitee ning liiklusseaduse § 45 p 9 ütleb, et trammiteel seisvale sõiduvahendile tuleb vasakpöörde sooritamiseks vastassuunast teed anda. Kas siis autojuht oleks pidanud hoopis trammiteed ületavatele ratturitele teed andma? Raul Annuka selgitas, et kohustus võimaldada vasakule pööraval sõidukil trammitee vabastada tekib alles siis, kui sõiduk takistaks trammiliiklust. Kuna ratturid ei takistanud trammiliiklust, ei olnud autojuhil kohustust neile teed vabastada.
Teiseks toodi välja, et ratturikolmapäeva korraldaja ei oleks tohtinud lasta sõita ratturitel, kellel ei ole kiivrit peas, sest see on liiklusseaduse vastane. Annuka sõnas, et rattaga sõites on kiivri kasutamine alati soovitatav, kuid kohutus kiivrit kanda on ainult alla 16-aastastel ratturitel. Seega need ratturid, kellele kiivrit peas ei olnud, ei rikkunud liiklusseadust.