Iroonilisel kombel ilmus Ekspressi rubriigis Kuum järjekordne Mikk Salu kliimamuutuste vähendamise artikkel. On kahetsusväärne, kui ajakirjanik kasutab teaduslikke artikleid, kas neid läbi lugemata või teadlikult valetades artiklite põhijärelduste osas.

Senine veetaseme tõus on mõjunud elamiseks kasutatavate saarte pindalale positiivselt, nii ka Salu väidab. Kuid ta jätab mainimata, et need analüüsid on tehtud tingimustel, kus ookeani veetaseme tõus on olnud 5 mm aastas. Nagu kõrgetasemelises teadusajakirjas Nature ilmunud artikli autorid ka ise tõdevad prognoositakse veetaseme tõusu kiiruse kahekordistumist ja veetaseme tõusu vähemalt 1,2 meetrit.

Aga küsimus ei ole ainult saare randades toimuvates protsessides, vaid veetaseme tõusuga kaasnevates üleujutustes. Tänu kliimamuutustele suureneb ka tormide esinemise tõenäosus ja torm tähendab aga seda, et teatud tõenäosusega liiguvad lained üle kogu saare. Senised harvad sündmused muutuvad 1 m veetaseme tõusu korral taolistele väikesaartele praktiliselt iga-aastasteks sündmusteks. Saarte pindalast kuni pool võib veetaseme 1 m tõusu korral olla vee all suure osa aastast.