KUULA SAADET | Rohepööre: päikeseelektrijaama saab ehitada just nii, nagu raha ja ruumi on
Päikesest elektrienergia tootmine ei ole vaid suurte investeeringutega rajatud, hektareid katvate jaamade pärusmaa. Tegelikult saab iga inimene, kellel on soov ise endale elektrit toota, jaama püsti panna. Loomulikult sõltub jaama suurus, võimsus ja tasuvusaeg sellest, kui palju raha on võimalik investeerida, selgitavad Taastuvenergia OÜ asutaja Urmas Urva ja ettevõtte juht Erik Tammesson.
„Laias laastus võib öelda, et 15-kilovatise päikeseelektrijaama saab püsti panna umbes 15 000 euro eest, mis teeb tuhat eurot kilovati kohta. Sellise jaama efektiivsus sõltub enamasti loomulikult asukohast ja sellest, kui palju sinna päikest paistab. Kui ehitada jaam enda tarbeks, et oma majapidamisele elektrit toota, on tegelikult kasu igast jaamast. Hommikul püütud päike keedab valmis kohvi ja paneb raadio mängima, õhtul püütud päike aga annab voolu pesumasinale ja televiisorile,“ selgitab Urva.
Väga oluline on see, et kogu päikesest toodetud elekter, mis oma kodus kasutusse ei lähe, müüakse sama päeva tariifi alusel riigile. Kõige väiksem jaam, mille Taastuvenergia OÜ ehitanud on, oli 1,5‑kilovatine. Urva ütleb, et see jaam andis täpselt nii palju voolu, kui inimesel vaja oli, ja mahtus just nendesse tingimustesse, mis olemas olid.
„Väga oluline on rõhutada, et meie kasutame oma jaamade ehitamiseks aastakümnete jooksul läbi proovitud kvaliteetseid seadmeid ja paigaldusmaterjale. Seetõttu ongi jaamade 30-aastane eluiga võimalik ja tagab selle, et olenemata asukohast on jaam alati tulu toov investeering. Jah, mõnes kohas võib tasuvusaeg olla aasta-kaks-kolm pikem, kuid kolme aastakümne lõikes ei ole see kuigi oluline,“ lisab Tammesson.
Taastuvenergia.ee kodulehel on võimalik tutvuda jaama võimalike lahendustega, arvutada välja selle ehitamiskulud ja teha konkreetne hinnapäring. Mehed ütlevad, et kui kõik sujub plaanipäraselt, saab keskmise suurusega jaama püsti vaid mõne kuuga.