Tekstiilijäätmed - meeletu probleem, mille maht tundub hoomamatu
(43)Igal aastal jääb Eestis üle ligi 16 000 tonni tekstiilijäätmeid. Sa lugesid õigesti kuusteist tuhat! Saamaks aru, kui palju seda on, siis mõned näited: näiteks peaaegu 1100 veoauto koormatäit. Või näiteks sama palju, kui 1000 keskklassi autot. Seda on meeletult palju, kuid positiivne on see, et õigesti utiliseeritud tekstiilijäätmed saavad täiesti teenitult elada oma elu veel palju pikemalt, kui sina seda oma garderoobis neile võibolla ette nägid.
Mood ja meeleolu on vist lisaks ilmale maailmas kõige kiiremini muutuvad asjad. Kuidas muidu seletada kolossaalset numbrit tekstiilijäätmeid, mis igal aastal üle jääb. See on nüüd see mõtlemapanevam osa. Parem osa on see, et alati on kusagil keegi, kellel puudu täpselt see särk või püksid, mis sinu jaoks oma elu ära elanud.
Aga mis saab kogutud riietest edasi?
Kõik kogutud esemed sorteeritakse kvaliteedi järgi erinevatesse kategooriatesse.
80% riietest sobib uuesti kandmiseks. Uue omaniku leiavad riided läbi Eesti, Läti, Sambia Humana kaupluste või läbi hulgimüügi mitmes teises riigis.
15% läbisorteeritud esemetest läheb ümbertöötlusse.
Väga katkised ja määrdunud esemed on kahjuks prügi ning selliseid asju ei tohiks riidekonteinerisse panna.
Tallinna jäätmekeskuse juht Rein Kalle ja Humana Eesti infojuht Mari-Helene Kaber näitavad sulle lisaks täpselt, milliseid tekstiilijäätmete kaste sa Tallinna linnas otsima peaksid ning kuidas neid korrektne on kasutada.
Taaskasutamiseni!