Ängistav tunne

Prügi sorteerimine tundub talle ainuõige viis. „Olen ausalt öeldes juba aastaid olnud pisut turris erinevate pakendite peale. Kui ostan midagi, siis mõnikord on pakend mitmeid kordi suurem soetatud tootest seal sees ning erinevaid pakendeid koorid ümbert ära nagu sibulat. Osa neist ongi vajalikud, aga mõne toote puhul on raske mõista, miks erinevaid pakendeid nii palju peab olema. Halb tunne on võtta hunnik pakendit ja see lihtsalt kohe ära visata. See on selline ängistav tunne, sest nii palju prügi tekib. Mul on väga hea meel, et meil on võimalus prügi sorteerida, ja on väga hea, kui seda taaskasutatakse.“ Prügi sorteerimisega seotud projekti vältel avastas Gerli, et just koolieelikud ongi kõige paremini informeeritud sihtgrupp. „Nad on erakordselt hoolivad keskkonna ja jäätmete sorteerimise osas. Usun, et hoopis meil on neilt palju õppida.“

Kui kõik on käpas, ei võta prügi sorteerimine enam üldse ekstra-aega.

Samm sammu haaval

Selleks et kodus prügi sorteerimise süsteem sisse seada, soovitab Gerli alguses mitte liigselt detailidesse laskuda. „Soovitan alustada kõige lihtsamatest asjadest. Kõike ei pea kohe korraga päevapealt teadma,“ selgitab ta ning soovitab näiteks esimese asjana algust teha klaaspudelite sorteerimisega. „See on väga lihtne – klaaspudelid ja purgid lähevad eraldi.“ Kui sellise muudatusega on harjutud, soovitab Gerli astuda järgmise sammu. „Samm sammu haaval on kõige parem uusi harjumusi juurutada. Kui soovid päevapealt liiga palju muutusi ellu viia, siis see lõpeb tavaliselt krahhiga,“ ütleb Gerli ning toob näiteks erinevad äärmuslikud imedieedid. „Kui sa ei võta seda endale elustiiliks, siis ei tule sellest midagi välja.“ Gerli lisab, et õnneks on paljudele pakenditele juba kirjutatud, kuhu prügisse see minema peaks. „See teeb elu palju lihtsamaks, eriti algajal sorteerijal. Seda nähes tuleb hea tunne sisse, sest mõistan, et me kõik koos liigume prügi sorteerimise suunas ja tootjad aitavad sellele kaasa.“

Veel nippe! Riideringlus ja toitumiskavad


Keskkonnasõbralik eluviis ei lõpe Gerli jaoks prügi sorteerimisega, vaid ta on kriitilise pilguga vaadanud üle ka oma tarbimisharjumused. Riiete osas on temast saanud suur taaskasutuse fänn. „Ma ise kasutan teise ringi riideid ja samuti lapsed. Loosi lähevad eriti just sugulaste riided. Kui mul endal on korralikud ja terved riided, mida ma ei kanna, siis minu käsi küll ei tõuse neid ära viskama. Leian neile uue omaniku kas Uuskasutuskeskuse kaudu või sõprade-sugulaste abiga. Toiduraiskamist aitab Gerli sõnul kõige paremini piirata toitumiskava. „Proovisin üht kava, mille nädalaeelarve ühele inimesele oli 26 eurot. Selle eest sain väga hästi, tasakaalustatult ja tervislikult süüa. Soovitan väga tutvuda erinevate toitumiskavadega. Sel perioodil ei visanud me ühtegi toitu ära, tundsin ennast suurepäraselt ning lisaks oli see ka rahakotisõbralik.“

Gerli soovitab jäätmete sorteerimisel enda elu võimalikult lihtsaks teha. „Poodides müüakse mitmeid erinevaid lahendusi, mis aitavad jäätmeid sorteerida. Mina leidsin endale koju eraldi kotid, mis seisavad püsti, on kerged ning millele on kirjutatud, milline prügi on sinna oodatud. Kui kirjad peal, siis on kõigile selge, mis kuhu minema peab.“

Sageli arvatakse, et prügi sorteerimine võtab palju aega. Gerli sellega nõus pole. „Kui kõik on käpas, siis ei võta see enam üldse ekstra-aega. Loputan oma jogurtipaki ära ja tean täpselt, kuhu see panna. Prügi sorteerimine on sama loomulik tegevus kui hammaste pesu.“

Tule tutvu Pakendirinlgus e-poega - https://www.ringluspood.ee/ . Töötame igapäevaselt puhtama Eesti nimel ja seisame keskonnasäästliku mõtteviisi eest!

Jaga
Kommentaarid