The Guardian vahendas, et Ameerika Ühendriikide riikliku keskkonnaprognoosikeskuse kogutud andmete kohaselt oli teisipäeval maailma keskmine õhutemperatuur 17,18°C, ületades esmaspäeval saavutatud 17,01°C rekordtemperatuuri. Selle nädala alguseni oli rekordiliselt kuumim päev 2016. aastal, viimase El Niño ülemaailmse ilmastikunähtuse ajal, mil globaalne keskmine õhutemperatuur ulatus 16,92 kraadini.

Eksperdid hoiatavad aga, et rekord puruneb tänavu veel ilmselt mitmel korral. Dr. Karsten Haustein, Leipzigi ülikooli atmosfäärikiirguse teadur, ütles the Guardianile, et lähipäevadel tõenäoliselt temperatuurid langevad, ent kuna iga-aastane globaalne temperatuurimaksimum saabub juuli lõpus, on arvatavasti siis ka enam päevi, mis võivad olla soojemad kui teisipäev. „On võimalik, et juulikuu saab olema kõigi aegade kõige soojem ja koos sellega ka kõigi aegade kuumim kuu eales. „Eales“ tähendab siis alates viimasest jäävaheajast, mis oli umbes 120 000 aastat tagasi.“

Maailma eri piirkondi on viimasel ajal kimbutanud kuumalained. Esmaspäeval teatas Met Office, et Ühendkuningriigis on olnud kõigi aegade kuumim juuni. Ameerika Ühendriikide lõunaosas on viimastel nädalatel valitsenud aga intensiivne kuumakuppel ning osades Hiina piirkondades jätkus kestev kuumalaine, kus temperatuur oli üle 35 kraadi. Põhja-Aafrikas oli temperatuur suisa 50°C lähedal ja Lähis-Idas on tuhanded inimesed pidanud taluma ebatavaliselt palavat kuumust. Isegi Antarktikas, kus praegu on talv, on registreeritud ebatavaliselt kõrgeid temperatuure. Ukraina Vernadski uurimisbaasis, mis asub külmunud mandri Argentiina saartel, ületati hiljuti oma juulikuu temperatuurirekord 8,7 kraadi.

„Neid rekordilisi päevi loovad temperatuurid vastavad täpselt ootustele inimtegevusest tingitud kliimamuutuste korral,“ ütles Ilan Kelman, Londoni Ülikooli kolledži riskide ja katastroofide vähendamise instituudi katastroofide ja tervise professor. „Kuna temperatuuri tõusu tõttu süvenevad kuumalained, sealhulgas kohutav niiskus, ootame sellega seotud surmajuhtumite olulist suurenemist. Paljud inimesed ei saa endale lubada siseruumide jahutamist ja mõned inimesed peavad tööl käima väljas. Kuuma ja niiskuse kombost saab siis vaikiv tapja, sest me ei saa sageli aru, kui paljud inimesed on surmavates raskustes, eriti kui öösel temperatuurid ei jahtu.“