Rahvakogu teeb rohelise ja kliimamuutustega kohaneva Tallinna nimel ettepanekuid
(34)Homme jõuab lõpusirgele 7. oktoobril alguse saanud rohelise pealinna rahvakogu töö, millega otsitakse vastust, kuidas siduda pealinna haljasalad kõige paremini kutsuvaks tervikuks.
Uus kaasamisformaat
Rahvakogu on Tallinna jaoks uus viis linnaelanikke planeerimis- ja otsustusprotsessi kaasata ning sellist üritust korraldatakse siin esimest korda. „Maailmas tuntakse sarnast formaati ka kliimakoguna, meie valisime ametlikuks nimetuseks Tallinna rohelise pealinna rahvakogu,“ täpsustab Tuuli Veersalu, Tallinna Strateegiakeskuse rohepöörde büroo analüütik ja rahvakogu projektijuht Tallinna esindajana. „Tahame tõsta Euroopa rohelise pealinna aastal teadlikkust linnaloodusest – rohelusest ja kliimamuutustest ning teha linnaelanikega sisulisemat koostööd, samuti suunata paremini valdkondlikke arenguid,“ selgitab Veersalu Tallinna eesmärke.
Rahvakogu programmi väga tihe ettevalmistusperiood sai alguse juba selle aasta kevadel. Strateegiakeskuse töörühmas on projektijuhi ülesandeks olnud koostöö koordineerimine, rahvakogu sisuteemade selgitamine ja käsitlemise suunamine linna vaates. Rahvakogu liikmed kogumina on esinduslik läbilõige Tallinna elanikest, keda on kaasatud algoritmi juhuvalimi alusel.
Tallinn on kestlik, kliimamuutustega kohanev, kaasav linn
Rohelise pealinna aastal on Tallinna põhiteemad elurikkuse hoidmine, kliima ja kestlikest põhimõtetest lähtuv juhtimine. Rahvakogu ettevalmistuse etapis oli teine osapool konsultandina ja metoodika pakkujana DD sihtasutuse Demokraatiakeskus, mille esindaja, rahvakogu projektijuht ja rahvakogude ekspert Maiu Lauring kinnitab, et elurikkuse ja kliimamuutuste teema kaudu panustatakse mitmesse rohelise pealinna eesmärki, sealhulgas kaasav linn ja kestlik linn. „Protsessi käigus tekivad linlastel kaalutletud, kollektiivsed, kogemus- ja teadmistepõhised ettepanekud kestliku rohelise maailmalinna Tallinna arendamiseks.“
Rahvakogude eksperdi sõnul toimub Euroopa erinevas paigus nüüdseks juba peaaegu igal kuul kohalik või riiklik kliimateemaline rahvakogu, mis kutsub ühiskondlike teemade üle otsustama nn mini-avalikkuse. „On hea meel, et ligi pool aastat tihedat koostööd Tallinna Strateegiakeskusega on toonud rahvakogu ette teema, millel on reaalne võimalus midagi muuta,“ ütleb Lauring.'
Teadmiste omandamise ja huvirühmade kuulamise päev olid edukad
„Rahvakogu kui kaasamise viisi üheks eripäraks on see, et protsess algab teadmiste omandamise ja ühtlustamisega,“ selgitab rahvakogude ekspert Maiu Lauring. Esimestel kogunemistel 7.–8. oktoobril said sõna teadlased ja linnaruumi planeerijad-loojad-kasutajad. Ettekannetes keskenduti kliimamuutustele, nende mõjule ja nendega kohanemise vajadustele, samuti looduse rollile linnaruumis ning linnastunud ühiskonna ruumilistele valikutele. Teemaks oli ka maastikuarhitektuur, keskkonnasäästlikkus, liikuvus kui vaimse tervise alus. Eksperdid andsid Lauringu sõnul katusküsimusega seotud teemadel baasteadmisi ja huvigruppide esindajad esitasid oma seisukohti ning jagasid praktilist kogemust.
Tuuli Veersalu kinnitab, et esimesed kaks päeva läksid väga hästi korda: „Kogunenud rahvakogu liikmed on võrratud, nende teemale pühendumine on inspireeriv ja imetlusväärne. Teadlased selgitasid teemasid selgelt ja tasakaalukalt. Huvipooled avasid maailma, mis võib jääda elaniku jaoks igapäevaelus varju, ja rahvakogulased esitasid väga häid küsimusi. Linnaelanikele lähevad kliimamuutuste ja linnaruumi rohelusega seotud teemad väga korda, on valmidus konstruktiivseks aruteluks ja ka linnakodanikuna initsiatiivi võtmiseks. Demokraatiakeskuse tiim oli parimas mõttes omas elemendis. Päevajuht Jevgeni Timoštšuk hoidis oma sooja ja südamliku olemisega rahvast virgena ning lõi turvalise ja sõbraliku õhkkonna.“
„Juba esimesel nädalavahetusel kuulsime, et rahvakogu kogemus inspireeris ja julgustas linnatöötajaid. Kahel esimesel päeval osales ligi 50 inimest ja nad võlusid meid oma pühendumuse, uudishimu, kaasamõtlemise võimekuse, omavahel arutlemise ja küsimuste küsimise aktiivsusega,“ kirjeldab oma muljeid Maiu Lauring, kelle sõnul oli rahvakogu esimesel nädalavahetusel Eestit räsinud sügistorm rahvakogule paslik taust, kuna tegeletigi ju kliimamuutustega kohanemisega. Rahvakogul saadi rahvakogude eksperdi arvates erinevat informatsiooni ja ajakava oli tihe, kuid pühapäeval lahkudes hõigati rõõmsalt: „Kohtume järgmisel nädalavahetusel!“
Rahvakogu jätkub!
DD Demokraatiakeskus soovib rahvakogu formaati Eestis edasi arendada ja laiemalt kasutada. Selleks tehakse koostööd rahvusvahelistes võrgustikes ja aktiivselt jagatakse ka Eestis toimuvate kliima-rahvakogude kogemusi ning tulemusi. Tallinna rahvakogus on kohal sündmust vaatlemas ja sellest õppimas nii kohalikke kui ka välismaa akadeemikuid ja omavalitsuse esindajaid. „Kui midagi tulevikus teisiti teha, siis oleks ainult aega juurde vaja – rahvusvahelises praktikas toimuvad rahvakogud mitme kuu, isegi poole aasta vältel,“ ütleb Maiu Lauring ja lisab: „Eestis oleme püüdnud esimeste kliimateemaliste rahvakogudega Ida-Virumaal, Tartus ja nüüd Tallinnas olla väga tõhusad. Kuid on tunda, et kui tuua inimesed kokku, anda neile aega ja uusi teadmisi ning ka mandaat otsustamiseks, siis juttu jätkub kauemaks. Tuleb veel tööd teha, et inimestele seda vabatahtlikult loovutatud nädalavahetuse aega vääriliselt hüvitada.“
14.–15. oktoobril kogunes rahvakogu taas. Kodutööks tuli rahvakogu liikmetel märgata oma igapäevastel radadel linnarohelust ja siduda kogemust sellega, mida ekspertidelt eelnevalt kuuldi. Laupäeval tegid Tallinna esindajad ettekande, mis annab rahvakogule selgema arusaamise linna toimimisest, eesmärkidest ja tegevustest, linnaruumi roheluse planeerimise kogu elutsüklist ja erinevatest dilemmadest. Põhirõhk oli aruteludel väiksemates rühmades, kus loodi ja viimistleti ettepanekuid.
Rahvakogu viimane kohtumine on homme, 4. novembril, mil toimuvad veel viimased arutelud, seatakse paika olulisemad rõhuasetused ja sõnumid. Toimub hääletamine ja üle 80% toetuse saanud kollektiivselt olulised ning jagatud väärtustega ettepanekud antakse üle Tallinna linnapeale. Kogu tehtud töö võetakse kokku magusa tähistamise ja tänusõnadega. Ettepanekud tehakse avalikkusele kättesaadavaks rahvakogu veebilehel.
Rahvakogus sündinud ettepanekutele vastamiseks, nende nii-öelda õigetele töölaudadele suunamiseks, järgneva aasta jooksul elluviimise koordineerimiseks moodustatakse juhtrühm linna ametite ja teenistuste juhatajatest, kelle vastutusalasse rahvakogu ettepanekud langevad. Juhtrühma esimees on abilinnapea Vladimir Svet.
Rahvakogu üldinfo, põhimõtted, ürituste ajakava, ettekannete teemad ja esinejad leiad siit.
Kõiki rahvakogu ettekandeid saad järele vaadata rohelise pealinna YouTube’i kanalilt eestikeelsena, venekeelsena.