Kahevõistluse MK-etapp astub taas sammu jätkusuutlikuma spordisündmuse poole
7.–9. veebruarini toimub Otepääl kahevõistluse maailmakarikasarja etapp, mis toob kokku tuhandeid talispordisõpru. Eelmise aasta kogemus näitas, et jätkusuutlikult korraldatud spordisündmus on tõesti võimalik. Ka sel aastal tehakse suur samm edasi jätkusuutlikkuse ja keskkonnahoidlikkuse suunas.
Eelmisel aastal spetsiaalselt kahevõistluse MK-etapiks ellukutsutud rohesaadikute tiimi juht Krista Kupits rõhutas, et iga ürituse korraldamisel võib rohetiimi vajalikkus ja missioon alguses tunduda segane ja isegi tülikas. „Meie eesmärk oli selgitada, et iga tegu loeb ning mõtlemata keskkonnale korraldus faasis, võib see tuua kaasa suuri kulusid ürituse käigus,“ selgitas Kupits. „Sel aastal keskendume samale kuuele valdkonnale: toitlustus, materjalid, transport, jäätmed, energia ja teabevahetus,“ lisas ta.
„Planeerimine, planeerimine ja veelkord planeerimine,“ selgitas rohetiimi juht suurimaid väljakutseid. „Räägime läbi kõikide koostööpartneritega, et nii meie kui ka nende vajadusel oleksid üksteisele arusaadavad ning kogu korraldustiimi keskkonnahoidlik suhtumine jõuaks kõikide osalisteni,“ kirjeldas Kupits. Ta lisas, et suur roll on just ürituskorraldajatel. „Kui korraldajate selged sõnumid keskkonnasõbralikust MK-etapist ei ole mõjuvad, siis ongi raske selle ideega kaasa tulla. Sel aastal selgitame veelgi enam oma plaane ning rõhutame, kuidas nende teod meie visiooni toetavad.“
Üks suuremaid edusamme on koostöö keskkonnasõbralike lahenduste pakkujatega. „Sel aastal pakume lihtsamat pandisüsteemi ning külastaja saab kohapeal oma pandiraha kohe tagasi. Kindlasti kutsume kõiki osalejaid, aga ka korraldajaid eelistama oma enda nõusid, mida võib julgelt Otepääle kaasa võtta ning kohapeal täita,“ selgitas Kupits. Jäätmete vähendamiseks on kasutusel Pandipakendi korduskasutatavaid nõud ning uusi materjale tellitakse ainult hädavajadusel, eelistades olemasolevaid reklaammaterjale ja eelmisel aastal kasutusel olnud silte ja juhendeid.
Samuti jätkub koostöö Nestega, kelle abil on transport, telkide soojendamine ja rajamasinate puhul fossiilne diisel välja vahetatud alternatiivse taastuva kütuse vastu. „Kuna kahevõistluse korraldamisel on miinuskraadid hädavajalikud ja sportlastele kaasaelajad viibivad õues, tuuakse ürituse ajaks Tehvandi staadionile ajutised telgid. Nende soojendamine on üsna suure keskkonnamõjuga, kuid õnneks saame Neste My kütuse abil seda mõju hoida madalamal kui tavalise fossiilsete kütuste kasutamisel,“ kirjeldas Kupits.
Transpordi poole peal kasutatakse nii nagu ka eelmisel korral fännibusse, mis sõidavad Neste MY taastuvdiisliga. Lisaks fännibussidele, tagatakse korraldajate ja sportlaste transport võistluspaika Sixti rendiautodega. Sõite planeeritakse teadlikult ning efektiivselt.
Suure suusapeo teadlikkust keskkonna- ja jätkusuutlikkuse teemadel aitab suurendada sellel aastal RingFM, kes korraldab üritusel välisstuudio, kaasates aruteludesse ka teisi koostööpartnereid ning püüdes külastajaid panna samas suunas mõtlema. Lisaks sellele on korraldustiim võtnud eesmärgiks toetada kohalikke ettevõtteid. „Just sel põhjusel annavad auhinnatseremoonial oma panuse kohalikud Eesti tootjad - sellel aastal on auhinnad välja pannud Minna Marmelaadid, Eesti Pagar ja Mon laurée,“ kirjeldas kahevõistluse MK-etapi külastusjuht Kristi Loit.
Alati, kui toimub suur spordisündmus, tekib paratamatult tohutul hulgal jäätmeid, sest tuhanded pealtvaatajad peavad sööma ja jooma. Lisaks jäätmete vähendamisele ja ressursside taaskasutamisele on sel korral plaanis rõhutada ka tervisliku, kodumaise ja keskkonnasõbraliku toidu tähtsust. Just sellel põhjusel tehakse sel aastal koostööd R-Kioskiga, kelle läbimõeldud toidud on sellel aastal nii sportlaste kui ka külaliste toidulaual.
„Meile on oluline teha tarbija elu võimalikult lihtsaks, pakkudes maitsvaid ja keskkonnasõbralikke valikuid,“ selgitas R-kioski peakokk Riho Aunroos. „Me usume, et ka kiire toit saab olla tervislik ja keskkonnale vähem koormav.“ Seetõttu ongi R-kiosk suurendanud oma toitudes köögiviljade kasutamist, vähendanud punase liha osakaalu ja kaasanud salatite loomisesse biotehnoloog Betti Niguli. „Meie eesmärk on leida parima maitse ja tervisliku koostise tasakaal, kus kõik toitained on täpselt paigas,“ kirjeldas Aunroos. „Tänapäeva tarbija ootab kiiret ja maitsvat toitu, nii võtamegi meie R-kioskis enda ülesandeks astuda need sammud, mis tagavad, et meie pakutav oleks nii tervislik kui ka keskkonnasõbralik – et tarbija saaks nautida head toitu muretult.“
„Kindlasti on meil veel arenguruumi ning sportlaste transport üle maailma Eestisse on samuti üks murekoht keskkonna seisukohast,“ tunnistas Kupits. „Aga astume samm korraga ja lahendame ära need kitsaskohad, mis meile hetkel jõukohased on,“ lisas ta.
Eelmise aasta kogemus näitab, et loodussäästlikult korraldatud suur suusapidu on võimalik.
Koostöös Nestega keskenduti taastuvate kütuste kasutamisele transpordis, mis vähendas õhku paisatavaid heitmeid 29 000 kg võrra.
Samuti koguti ja sorteeriti jäätmeid: ligikaudu 1500 liitrit pakendeid, 700 liitrit pappi-paberit ja 2000 liitrit klaasi.
Ühekordsete nõude kasutamise vältimine hoidis ära ligi 3000 ühekordse topsi ja taldriku sattumise jäätmete hulka.
Tänu kaelapaelte taaskasutamisele hoiti ära 1000 uue kaelapaela tootmine.
—-
Kuni 11-aastased lapsed pääsevad võistlusi vaatama dokumendi alusel tasuta.