Maailmakarikasarja korralduskomiteed tutvustavad ühte oma üritustel ellu viidud jätkusuutlikkuse algatust, kusjuures igaüks keskendub erinevale valdkonnale: alates energiatootmisest ja transpordilahendustest kuni jäätmekäitluse ja kogukonnatööni. „Tänapäeval seisavad kõik meist silmitsi sarnaste väljakutsetega, mistõttu võivad lahendusedki olla ühised,“ sõnas FIS-i jätkusuutlikkuse juht Susanna Sieff. „Etappide korraldajad on olnud väga aktiivsed ning viinud ellu väga olulisi projekte. Kui neid algatusi ka laialdaselt rakendada, saavutame üheskoos veel rohkem,“ lisas ta.

Korraldajad jagavad omavahel teadmisi ja tulemusi, luues ühiselt teadmistepanga, kuidas kokku panna jätkusuutlikkumaid üritusi.

„Otepääl oleme erinevaid keskkonnaga seotud tegevusi vaikselt ellu kutsunud alates 2021. aastast, kuid tervikliku jätkusuutlikkuse programmi kutsusime ellu aasta tagasi. Selle eesmärk on teadlikumalt ja selgemalt tegeleda keskkonnaalaste tegevustega suurvõistluse raames,“ sõnas kahevõistluse korralduskomitee liige Rauno Loit.

„Ei ole tore, kui käid perega puhkamas ja snorgeldamise lõpus leiad plastiktükke juustest,“ näitlikustas Loit keskkonnateemade olulisust. „On selge, et teemaga tuleb teadlikumalt tegeleda ning miks mitte olla talispordi valdkonnas selle ala üks eesrindlikumaid.“

Otepää korraldusmeeskond on fookusesse võtnud kuus peamist valdkonda: jäätmed, toitlustus, materjalide kasutus, transport, teabevahetus ja energia. „Iga valdkond on ühtemoodi oluline ning selleks, et kõik edukalt toimiks, on vaja leida kuldne kesktee,“ selgitas Loit.

Kõik võidavad

Jagatud teadmistest ei võida mitte ainult etappide korraldajad, vaid kogu talispordi kogukond. Hoogu annab ka FIS-i nimisponsor Viessmann, kes toob oma teadmised ja ressursid kampaaniasse, et luua käega katsutavaid muutusi. „Koos soovime tugevdada kahevõistluse jätkusuutlikkuse valdkonda ja inspireerida teisi spordialasid keskkonnateadlike lahendustega kaasa minema,“ ütles Georg van der Vorst, Viessmann Climate Solutionsi sponsorluse juht.

#CombinedForChange kampaania raames filmitakse videosari, kus sportlased tutvustavad algatusi ja nende mõju. Hooaja lõpus, pärast kõigi algatuste elluviimist ja esitlemist, antakse välja Viessmanni poolt esitatud FIS Combined For Change auhind, millega tunnustatakse kõige mõjukamat algatust. Võitja valitakse avaliku hääletuse, FIS-i ja Viessmanni ekspertide komisjoni hinnangu ning korralduskomitee enda hääletuse kombinatsiooni põhjal. Võitnud korralduskomitee saab 10 000 euro väärtuses vautšeri Viessmanni intelligentse kliima- ja energialahenduse soetamiseks.

„Koos Combined For Change jätkusuutlikkustuuriga soovime koos oma partneri FIS-iga tugevdada kahevõistluse jätkusuutlikkuse valdkonda,“ ütleb Georg van der Vorst, Viessmann Climate Solutionsi sponsorluse juht. „Meie suur eesmärk on luua positiivne mõju kliimale ning jagada teavet projektide kohta, mis sellesse panustavad – nii talispordis kui ka mujal,“ lisas ta.

#CombinedForChange: Rahvusvahelise suusaliidu jätkusuutlikkuse teekond – õppides üksteise algatustest

  • Ruka (Soome): Kunstlume tootmine kasutades vähem vett ning 100% rohelise energia kasutamine

  • Lillehammer (Norra): CO2 kalkulaator, et andmepõhiselt vähendada süsiniku jalajälge.

  • Ramsau (Austria): Jäätmete sorteerimine ja taaskasutus, korduvkasutatavad topsid müügipunktides

  • Schonach (Saksamaa): Piletiga kaasneb tasuta ühistransport, mis vähendab transpordi negatiivset mõju. Ühine määrdetelk hooldemeeskonnale.

  • Seefeld (Austria): Söögikordade planeerimine, et vähendada toidujäätmeid ning vajadusel toidu annetamine.

  • Otepää (Eesti): Rohesaadik, kelle toel juurutatakse keskkonnasõbralikku käitumist ning keskkonnateadlikust.

  • Lahti (Soome): Annab kooliõpilastele tasuta piletid ning kaasab üle 10 000 õpilase põlvkondade vahelisse spordiprojekti

  • Oslo (Norra): VIP-telgid soojendatakse pelleti abil ning kasutatakse 100% taastuvenergiat.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena