KUULA | Korduskasutatavad panditopsid peaksid olema iga ürituse korraldaja eesmärk
(49)Ühekordsete plastiknõude kasutus üritustel on äärmiselt suur. Oleme Eestis tegemas juba edukaid samme selles suunas, et korraldajad võtavad kasutusele korduskasutatavad nõud ning säästavad sellega suurtes kogustes prügi tootmist, mis pärast üritusi maha jääb.
Me kipume ikka arvama, et papist, paberist või biolagunevast materjalist toodetud topsid ja nõud ongi lahendus ühekordsete plastiknõude jäätmete tekkele. Tegelikult ei vasta see tõele ja see väide on eksitav. „Neid nimetatud nõusid, topse ja kõrsi ei saa uuesti ringlusesse võtta ja heal juhul need lõpetavad kuskil põletustehases,“ rääkis Eesti Pandipakendi kommunikatsioonijuht Kerttu-Liina Urke. Nende komposteerimise võimalusedki Eestis on pigem tagasihoidlikud. Eestis toimub aastas ca 600 festivali, kus külalisi on 1,5 miljoni ringis. Nendest üritustest tekib metsik kogus ühekordseid nõusid. „Nüüd on hakatud korraldajate seas nendele lahendustele mõtlema ja meelsus ning vastuvõtlikkus on positiivne,“ lisas Urke.
Eesti Pandipakendi tegevjuht Kaupo Karba lisas omalt poolt veel juurde, et Euroopa ühekordse plasti direktiivi eesmärk on tegelikult ressursikasutus ehk teisisõnu võimalikult väikese ressursiga tuleks toimetada maksimaalselt jätkusuutlikult.
Kuidas siis korraldajana käituda? Millest alustada ja kelle poole pöörduda, kui soovid järgmise ürituse teha ühekordse plasti vabalt? Kui suurt üritust saab korraldada, et kogu klientuur korduskasutatava topsiga ära teenindada?
Kõikidele nendele küsimustele saad vastused, kui kuulad „Rohepööre“ podcast’i uut osa Delfi Taskust. Saatejuht on Lauri Toomsalu.